Akşener’in önünde yaşanan kavga tesadüf mü tezgah mı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iki gün önceki grup toplantısının ardından, Genel Merkez’de, partisinin Ankara İlçe Belediye Başkan adaylarını açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım’ında olduğu toplantıda, Etimesgut adayı açıklanınca ortalık karıştı.

SALONDA SLOGANLAR ATILDI

İYİ Parti Etimesgut İlçe Başkanı Fatih Sultan Mehmet Hamzaçebi, daha önce aday adalığını açıklamıştı.
Ancak, Meral Akşener aday olarak Hilmi Özer’i açıkladı. AKP eski ilçe başkanı olan Özer’in adı açıklanınca, salonda ortalık karıştı. Hamzaçebi ve partililer karara itiraz etti.

Partililer, karardan sorumlu tuttukları Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak ve Hilmi Özer’in hemşehrisi, parti sözcüsü Kürşad Zorlu’yu istifaya çağırdı. İddiaya göre, Kürşad Zorlu, hemşehrisi olduğu için Özer’in aday gösterilmesini istemiş, Akburak ile birlikte Akşener’i ikna etmişti.

“İYİ PARTİ AK PARTİ ÇÖPLÜĞÜ DEĞİL”

Genel Başkan Meral Akşener’in konuşması sırasında yaşanan gerginliğe güvenlik ekibi müdahale edince kavga çıktı. Bazı partililer “İYİ Parti AKP’nin çöplüğü değil” diye bağırdı.
Akşener yanaşanlara, “Aferin, aferin” sözleriyle tepki gösterdi. Salondaki kalabalık sloganlar atarak binadan çıktı.

SALONA NASIL GİRDİLER?

Medya bu olanları sıradan bir siyasi tepki gibi gördü. Ancak olayla ilgili iddialar bambaşka.
Etimesgut Belediye Başkan adayı belli olduğu halde, o salona Etimesgut İlçe Başkanı ve ekibinin neden alındığı merak ediliyor. Hilmi Özer’in adaylığına itirazları bilindiği halde, salona alınmaları, Akşener’in gözü önünde yaşananlara sebep oldu. Bu olayın ardından alınan bir karar ise kafaları iyice karıştırdı.
Ankara İl Başkanı Yener Yıldırım, yıldırım hızıyla görevden alındı.
Yerine ise Akif Sarper Önder atandı.

TEZGAH MI TESADÜF MÜ

Olayın yaşandığı salona girecek isimlerle ilgili önceden neden önlem alınmadığı merak konusu.
Ancak, il başkanının görevden alınması, ardından atanan yeni isim üzerine partililer bazı iddiaları dillendiriyor. Görüştüğümüz İYİ Partili kaynaklar, bir güvenlik zaafiyeti yerine, bir düzeneği işaret ediyor.
İddiaya göre, bu işin sorumluları, o grubun salona girişine göz yumarak olayın önünü açtı.
Meral Akşener’e olayın sorumlusu olarak İl Başkanı Yener Yıldırım gösterildi.
Yerine de, tartışmalı bir isim, Akif Sarper Önder getirildi.

AKİF SARPER ÖNDER KİM

Partililer, bu olay gerekçe gösterilerek yapılan görevlendirmedeki bazı detaylara dikkat çekiyor.
Otomotiv sektöründeki Akif Sarper Önder, protokol Müdürü Sinan İnce’nin yakın arkadaşı.
Aynı zamanda da, Özel Kalem Müdürü Esma Bekar’ın araç sponsoru.
İkili, Önder’in, Ankara İl Başkanlığı’nda teşkilat koordinatörlüğü diye bir makam uydurularak, atanmasını sağlamıştı.

ARAÇ SPONSORU

İYİ Parti’den ihraç edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Meral Akşener ile aralarını bozan olaylardan birinin de lüks harcamalara itirazı olduğunu söylemişti. Dikbayır’ın verdiği örneklerden biri de, Esma Bekar’ın hizmetine verilen Volvo S90 marka lüks otomobildi. Yeni İl Başkanı Önder, işte o otomobili düşük fiyatla tahsis eden kişi.

Aynı zamanda, bir önceki Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu’nun, seçimlere tek başına girme kararına itiraz ettiği bilgisini İnce ve Bekar ile birlikte Meral Akşener’e ‘ispiyonlayan’ kişi.

AYHAN BORA KAPLAN DOSYASINDA ADI VAR

Akif Sarper Önder’in adı, Ankara’daki büyük mafya operasyonunda, Ayhan Bora Kaplan davasında geçiyor. Madencilikle uğraşan bir müştekinin ifadesine göre Önder, Ayhan Bora Kaplan ile irtibat kurulmasını sağlayan isimlerden biri.

HER ŞEY TESADÜF MÜ

Partinin etkinliklerinde katılımcıları belirleyen birim Özel Kalem ve Protokol birimi.
Bu durumu ve ilişki ağını bilen partililerin cevap aradığı sorular var. Özel Kalem ve Protokol Müdürü, Etimesgut ekibinin o salona girişine göz mü yumdu? Bu olay bahane edilip, Yener Yıldırım’ın görevden alınması mı sağlandı? Yıldırım’ın yerine, Bekar ve İnce’nin araç sponsoru Akif Sarper Önder’in İl Başkanı olması mı sağlandı?

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x